Po dlhšej covidovej odmlke sme priniesli ďalšie osobné dialógové stretnutie na nie len teraz aktuálnu tému solidarity. Uskutočnilo sa opäť v intímnej atmosfére baru "U Francúza" vo štvrtok, 10.3. o 18:00 hodine.

V poradí náš šiesty dialóg opäť potvrdil, že vytvárať priestor pre spoznávanie dialógu a učenie sa ako “dialógovať” je  dobrá cesta. Možno jedna z mála činností, na ktorých v dnešnej dobe skutočne záleží. 

Formát dialógových stretnutí v rámci Dialogue Centra organizujeme za účelom budovania našich kapacít viesť dialóg - či už nášho tímu DC a samozrejme hostí, ktorí chodia na naše dialógy. Tentokrát to bol iné.. silné.. možno že po prvý raz sme sa v rámci našich dialógov  tak veľmi  intenzívne ocitli zoči voči rozdielnosti a sile emócií, ktoré sme do nášho “kruhu” priniesli účastníci, ktorými boli Slováci, Ukrajinci, Rusi. Bolo to naozaj silné a spoločné konverzácie priniesli aj pocity veľkej ťažoby, či boja dobra a zla, ale aj príležitosti pre radikálnu zmenu. Prostredníctvom pozdieľaných osobných príbehov a pocitov obyvateľov Ukrajiny a Ruska sme ako participanti dialógu pociťovali plameň odhodlania niečo s tým urobiť a vytrvalo prispievať ku kultúre dialógu, napriek vzájomným odlišnostiam, pretože aj keď rovnakí nikdy nebudeme,  sme v tom všetci spolu.

Ešte niekoľko postrehov, ktoré odzneli na mieste: "Solidarita je aj o tom, že vyhráte najprv boj so sebou samým. Je dôležité si udržať ducha solidarity aj napriek tomu, že sme sami emocionálne rozladení, cítime sa osamelí, nahnevaní, roztržití, alebo sa nám ťažko sústredí v momentálnej situácií zoči-voči ohrozeniu. A aj preto je dôležité teraz nebyť ticho. Treba uchopiť šancu stať sa lepšími samotnými skutkami, ktoré sa stanú nákazlivé v pozitívnom zmysle. Aj o tom môže byť solidarita. Pretože motivuje, inšpiruje a šíri sa ďalej ako plameň nádeje.” Zaznamenal Michal, Tím DC. 

Jedno je jasné: cesta dialógu nie je ľahká a v našej kultúre nie je ani trochu prirodzená, avšak stojí za to aby sa nám stala prvou možnosťou v riešení konfliktov a vyeskalovaných situácii. V tíme Dialogue Centre neustaneme v učení sa umeniu dialógu a vzájomnom zlepšovaní zručností naň potrebných. Čoskoro sa snáď vidíme na ďalšom spoločnom stretnutí.

DIALÓG #6